Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Zaslouží si uhlí milost?

11. 04. 2018 9:50:00
Uhelné elektrárny budou muset od roku 2021 plnit přísnější ekologické limity. Nedávné polovičaté rekonstrukce nemusejí stačit. Uhlobaronům hrozí, že by se jim snaha šetřit za každou cenu mohla vymstít. Dostanou výjimky?

Česká republika už v roce 2015 schválila energetickou koncepci, která počítá s postupným útlumem uhelných elektráren. Ta počítá s tím, že energii přestaneme ve velkém vyvážet, nějakou ušetříme a zbytek vyrobíme jinými způsoby – pomocí obnovitelných zdrojů nebo v jaderných a plynových elektrárnách. Odklon od špinavého uhlí nakonec stvrdil také český podpis Pařížské dohody v roce 2016.

Na první pohled není co řešit. S uhelnými elektrárnami se do budoucna nepočítá. Kromě zdravotních rizik ze znečištěného ovzduší a dalších ekologických škod nám hrozí postihy od Evropské komise, která v roce 2013 zahájila s Českou republikou řízení kvůli porušování Smlouvy o fungování EU. Na vině je překračování imisních limitů prachu vznikající právě třeba při spalování uhlí. Jenže...

Uhlí je víc než zákon

Jedna věc jsou národní strategie a mezinárodní smlouvy, na druhé straně je politická realita ovládaná gigantem ČEZem a několika uhlobarony. Ti těžko sami od sebe, na základě nějaké schválené koncepce a v zájmu životního prostředí, elektrárny zavřou či ekologizují. Česká republika se navíc v minulosti postupně zbavila všech účinných pák, kterými by mohla do energetiky zasahovat.

Kdo jsou „uhlobaroni“:

Není tu jen polostátní ČEZ.

V branži se pohybují i soukromníci jako EPH (Daniel Křetínský, elektrárna Opatovice) nebo Sev.en (Pavel Tykač, elektrárna Chvaletice).

Naštěstí, na evropskou směrnici o průmyslových emisích jsou i majitelé uhelných elektráren krátcí. Ta stanovuje přísnější limity od roku 2016. Česko nicméně využívá ve velkém rozsahu možnost výjimek, které ale skončí v roce 2020. Limity, které ze směrnice vyplývají, se pod hrozbou sankcí budou muset konečně začít plnit.

Uhlobaroni mají ovšem v kapse ještě jeden trumf. Mohou si dovolit platit ty nejlepší lobbisty a díky vlivu na politiky umějí ovlivňovat podobu dokumentů a zákonů. Těch, kterými se pak mají sami řídit.

Neplníte? Nevadí, poproste o výjimku

Když už vás přísnější limity donutí investovat do modernizace, můžete na to jít dvěma způsoby. Buďto použijete to nejekologičtější dostupné řešení a minimalizujete tak dopad na lidské plíce a přírodu. Anebo to uděláte tak, abyste za co nejnižší cenu těsně splnili daný limit. Aby se takové praxi zabránilo, zavedla směrnice zároveň povinnost jednou za několik let zpřísňovat limity podle toho, jak se vyvíjejí nové ekologické technologie a jejich dostupnost. Tyto nové limity se stanovují v tzv. referenčních dokumentech o nejlepších dostupných technikách, zkráceně BREF.

Jak vznikla aktuální podoba BREFů

  1. Složitého schvalovacího procesu se účastní mj. zástupci průmyslu hájící zájmy českých elektrárenských společností. Ti se pokusili povinné hodnoty co nejvíce zmírnit.
  2. To se jim podařilo. Výsledné limity nejsou nakonec o mnoho přísnější, než ty v samotné směrnici. Ani zdaleka neodpovídají "nejlepším dostupným technikám".
  3. Uhelní lobbisté následně proces alespoň zdržovali, a když přišlo hlasování, pokusili se celou legislativu zablokovat. To už jim nevyšlo a BREFy byly nakonec, ač méně přísné a se zpožděním, schváleny.
  4. Nyní jsou BREFy povinné a začnou platit v roce polovině roku 2021. Což je, z důvodu průtahů a dřívějších českých výjimek, zhruba rok po začátku platnosti limitů vycházejících z původní směrnice.

Majitelé elektráren nyní nové limity BREF kritizují. Splnění je údajně moc drahé a někteří již investovali do méně účinných technologií. Provozovatelé uhelných elektráren v ČR se totiž na základě průběhu vyjednávacího procesu domnívali, že BREFy mají jen malou šanci na to, aby byly nakonec schváleny a prohlášeny za povinné. Nicméně, v rozporu s jejich očekáváním schváleny byly, takže nastal čas na plán B – požádat o výjimky.

Přestože je podle směrnice možné výjimky udělit jen v dobře odůvodněných případech, majitelé elektráren zcela samozřejmě počítají s tím, že je dostanou. Přitom dobře věděli, že přísnější limity přijdou a požadované technologie byly dostupné. V investici trochy ze svých miliardových zisků do nejlepších dostupných technologií, které zlepší životní prostředí a zdraví nás všech jim nikdo nebránil.

Technologie, včetně těch na snižování znečištění se neustále zlepšují. České energetické firmy ale nechtějí s tímto vývojem držet krok. Zatím je ve hře několik variant, jak stát k výjimkám pro největší znečišťovatele postaví. Může se rozhodnout nedovolovat výjimky pokud možno vůbec. Případně je dovolit jen do roku 2025, jak nyní navrhují Piráti. Nebo dát výjimku každému znečišťovateli, který přijde, což je bohužel v ČR běžná praxe - u elektráren se tak naposled stalo před rokem 2016. Je na úřadech a politicích, zda z procesu udělování výjimek opět udělají frašku.

foto perex: Flickr/John Mabbitt

Autor: Robert Hrdina | středa 11.4.2018 9:50 | karma článku: 10.27 | přečteno: 479x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Pardubice

Ludmila Ibehejová

Malé sanitární rigor mortis

Dutý žuchanec do dveří a "honem, honem, pojď sem," halasí manžel odněkud z konce chodby. Vlastně, z WC, kde leží na boku zaklíněný mezi záchodovou mísou a zdí. Málem z toho všeho leknutím vypustím duši. Ještě, že jen tu duši.

19.3.2021 v 15:45 | Karma článku: 27.48 | Přečteno: 779 | Diskuse

Mirka Pantlíková

„Babi, jste doma?“

Sedím v křesle, popíjím odpolední kávičku – a zvoní... Utíkám otevřít dveře, ale nikdo dole u domovního vchodu. Ach jo, nebyl to zvonek od domovních dveří, ale zvonil mi mobil. Zvonění jsou si podobná, měla bych je změnit.

18.10.2020 v 17:28 | Karma článku: 21.10 | Přečteno: 772 | Diskuse

Bohumil Roub

Kompenzace za krizi jsou jen pro bohaté

Řada podnikatelů, kteří mají pronajaté prostory od Rozvojového fondu Pardubice, si mi postěžovala. "Měli jsme slíbeno upuštění od nájmu, když jsme nemohli vydělávat, teď je všechno jinak.

22.8.2020 v 16:17 | Karma článku: 17.74 | Přečteno: 787 | Diskuse

Bohumil Roub

Ministr Vojtěch šíří poplašné zprávy, což je trestné!

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se dopustil trestného činu šíření poplašné zprávy, když národu oznámil nesmyslná pravidla používání roušek po 1. září. Za tím si stojím.

22.8.2020 v 13:32 | Karma článku: 19.10 | Přečteno: 623 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2228
Profesně mám blízko k dopravě a k životnímu prostředí. Vystudoval jsem dopravní inženýrství a spoje.

Najdete na iDNES.cz