Čtyři opatření, aby stavba Temelína neskončila katastrofou

13. 02. 2014 16:30:00
Konečné rozhodnutí, jestli stavět, bude mít vláda. Veřejnost má přitom na své straně - občané ČR věří jaderné energetice podle Eurobarometru zdaleka nejvíce v Evropě. V programovém prohlášení se píše, že vláda podpoří výstavbu nových jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech, pokud to bude pro ČR hospodářsky výhodné.
Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín

Jak přesně bude vypadat energetika za 20 let (doba, kdy by mohly být nové bloky v plném provozu) a jaká bude cena elektrické energie na trhu, není možné předvídat. Při současném bouřlivém vývoji energetiky nejen v Evropě by to bylo podobné, jako bychom na začátku devadesátých let odhadovali, kolik budeme v roce 2013 budeme platit třeba za telefon.

Hospodářskou výhodnost stavby jaderné elektrárny tedy vláda zaručit nemůže. Aby stavba nedopadla naprostou hospodářskou katastrofou, měli bychom od vlády požadovat alespoň splnění čtyř základních podmínek.

1, Energetická bezpečnost

Pokud bude vláda při rozhodování o stavbě nových bloků argumentovat energetickou bezpečností státu, měla by k tomu také říct, co si pod tím pojmem konkrétně představuje. V souvislosti s jadernými elektrárnami to naši energetickou bezpečnost spíše snižuje, jadernou elektrárnu dokážeme sami pouze provozovat. Sami si je ovšem postavit nedokážeme. V ČR se navíc nevyrábí ani palivo, které musíme dovážet. Z Ruska. V současné době z Ruska.

Je teoreticky možné závody na výrobu jaderného paliva v ČR postavit a se ztrátami provozovat, případně jaderné palivo na desítky let dopředu nakoupit, skladovat a hlídat. Obě tyto cesty jsou ale velmi nákladné a je nutné je realizovat jako preventivní opatření. V případě problémů, kterým bychom tímto chtěli předejít, už může být pozdě. Pokud tohle ale vláda myslí vážně (...), měla by vyčíslit, kolik (desítek) miliard to bude stát a započítat to do nákladů případné podpory.

2, Střídání stráží u státní podpory

V ČR se po solárním tunelu atd. víceméně zastavila podpora obnovitelných zdrojů energie. To samé bychom měli požadovat v postoji k ostatním zdrojům. Vláda by měla přestat nadále křivit trh s energiemi – tzn. neměla by ručit za úvěry soukromé společnosti (ČEZ, a. s.), ani dále garantovat výkupní ceny jakoukoliv formou (např. Contracts for Difference) apod.

Lze argumentovat tím, že trh s elektrickou energií je už v současné době pokřivený (podporou OZE) je a nutné ho tedy křivit i nadále. Ten samý argument používali (a stále používají) i zastánci podpory OZE. S tím rozdílem, že provozovatelé tepelných elektráren na jaderná a fosilní paliva neplatí externí náklady vzniklé těžbou, provozováním těchto elektráren atd....S tržními principy není možné argumentovat jen když se to někomu hodí.

Ze zřejmých důvodů je současně nutné, aby se na financování stavby elektrárny nepodílely ani jiné státy, na kterých jsme z energetického hlediska závislí (hlavně Rusko – ropa a zemní plyn).

http://northwesternbusinessreview.org/

3, Eliminace předražení a zpoždění

Dodavatelská smlouva by tedy měla obsahovat pevně stanovenou cenu, za kterou bude elektrárna postavena, včetně případných (vymahatelných) sankcí za zpoždění stavby a další výdaje. Toto by si ministerstvo financí, majoritní akcionář ČEZu, mělo důkladně (a hlavně transparentně) ohlídat. Podobné problémy mají v současné době třeba Finové v Olkiluotu, kde má projekt více než pětileté zpoždění a finanční náklady jsou zhruba dvojnásobné než ty původní plánované.

4, Eliminace případných rizik

Stát by měl od provozovatele budoucí elektrárny dále požadovat pojištění odpovědnosti za jadernou škodu tak, aby obsáhla i případný únik radioaktivity, případně jinou závažnou havárii, kterou nelze v souvislosti s provozem takového zařízení nikdy zcela vyloučit. V současné době je podle atomového zákona provozovatel povinen být pojištěn pro tyto případy pouze do výše 2 mld. Kč. To je, vzhledem k nákladům na likvidaci případné havárie, směšné a zákon by měl být revidován.

Co nás čeká?

Smutné a zároveň stále překvapivé pro řadu lidí je, že aby byla v ČR zahájena stavba nových jaderný bloků, je přímo nutné NEdodržet ani jednu z uvedených podmínek. Vláda sice energetickou bezpečností argumentuje, ale žádnou ve skutečnosti nezajistí. Na financování nebo zárukách se buď bude přímo podílet česká, nebo jiná vláda. Smlouvu na pevnou cenu s vymahatelnými postihy za zdržení po průšvihu v Olkiluotu žádný dodavatel nepodepíše a výběrové řízení je zatím jakékoliv, jen ne průhledné (proč byla např. ze současného tendru vyřazena Areva?).

Na základě mezinárodních zkušeností pak lze očekávat, že elektrárna bude dostavěna spíše pozdě a za mnohem vyšší cenu. Jaderná lobby taktéž nepřipustí žádný zásah do atomového zákona, který by měl za důsledek nárůst pojistného placeného provozovatelem (jakkoliv mají být nové bloky bezpečné). Za případnou škodu bude dál ručit daňový poplatník.

Autor: Robert Hrdina | čtvrtek 13.2.2014 16:30 | karma článku: 11.84 | přečteno: 655x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 598 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 908 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1583 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 498 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2396
Profesně mám blízko k dopravě a k životnímu prostředí. Vystudoval jsem dopravní inženýrství a spoje.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...